+48 87 610 39 40
medstud@vp.pl

Mężczyzną być

Mężczyzną być

Budowa anatomiczna, skład ciała, równowaga hormonalna oraz różnice w funkcjonowaniu układu krążenia i oddychania decydują o odmienności somatycznej i morfologicznej obu płci.

 Prawdziwy mężczyzna ma mięśnie i siłę

Mężczyzn wyróżnia niewątpliwie zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego. Gwarancją tej cechy jest oczywiście czynny układ ruchu.

Panowie mają o 1/3 więcej masy mięśniowej niż kobiety; W mięśniach mężczyzn znajduje się więcej włókien mięśniowych niż w mięśniach kobiet. Jednak procentowy skład włókien mięśniowych jest podobny.

Zwykle mężczyzna  jest silniejszy od kobiety. Jeśli porównamy zdolności siłowe w wartościach bezwzględnych, to są one rzędu około 3 % większe na korzyść mężczyzn.

Mężczyźni charakteryzują się także większą  gęstością mięśni (rozumianą jako stosunek masy mięśniowej do objętości mięśnia), ale mniejszą rozciągliwością mięśni.

Istotne różnice dotyczą również wytrzymałości aparatu więzadłowego – u mężczyzn jest wyższa (zwłaszcza stawów ramiennych, biodrowych i kolanowych) oraz kształtu kończyn dolnych pomimo podobnego poziomu koordynacji nerwowo-mięśniowej u osób obu płci.